CPM Pasif Egzersiz Cihazı

CPM Cihazı, Diz bükme makinesi

CPM (Sürekli Pasif Hareket) cihazları, ortopedik cerrahiyi takiben diz, omuz veya başka bir eklem için pasif hareket aralığı gerçekleştirir. CPM'ler tipik olarak, etkilenen ekstremiteye ekstansiyon ve fleksiyon aralığının geri kazandırılmasına yardımcı olmak için ameliyattan sonra 3-6 hafta boyunca kullanılır. Bu terapi ucuzdur ve tipik olarak evde yapılır ve hastanın sıklığı, süreyi ve yoğunluğu kontrol etmesine olanak tanır.

Sürekli Pasif Hareket (CPM)

Pasif hareket aralığı, bir hastanın tamamen rahatladığı ve birinin veya bir şeyin ekstremitelerini istenen aralıkta hareket ettirmesine izin verdiği zamandır. Pasif hareket açıklığının tersi aktif hareket açıklığı olacaktır. Aktif hareket aralığı, kişinin kendi kas kontrolünü kullanarak bir eklemi veya ekstremiteyi hareket ettirmesini gerektirir. Pasif hareket açıklığının en yaygın biçimleri, fiziksel ve mesleki terapistler gibi insanlar tarafından ve ayrıca CPM makineleri adı verilen özel olarak tasarlanmış tıbbi cihazların kullanımıyla gerçekleştirilir.

Sürekli pasif hareket (CPM) makinesi, kolunuzu, bacağınızı veya vücudunuzun diğer kısımlarını doktorunuzun önerdiği şekilde belirli bir aralıkta hareket ettiren bir makinedir. Kolunuzu veya bacağınızı kas kontrolü ile hareket ettirdiğiniz aktif hareket aralığının aksine, pasif hareket aralığı makinenin işi yapmasına izin verir. Hasta hareket sırasında rahatlayarak, makinenin ameliyattan hemen sonra kısıtlanmış veya tehlikeye girmiş olan hareketi geri kazanmasına yardımcı olur.

Pasif hareket açıklığı, yapılan ameliyata bağlı olarak en sık ameliyattan sonraki ilk 6-8 hafta içinde yapılır. Ayrıca omuzlar, dizler, ayak bilekleri ve eller gibi sert eklemlerin tedavisine yardımcı olmak için kullanılır.

Sürekli Pasif Hareketin (CPM) Faydaları Nelerdir?
Pasif hareket açıklığının kullanılması, Total Diz veya Kalça Protezi, omuz cerrahisi, el cerrahisi ve diğer prosedürler gibi ameliyatları takiben iyileşmede son derece yardımcı olabilir. Pasif hareket aralığı, hastaların kendi evlerinin rahatlığında rahatlamasına ve hareket aralığını eski haline getirmesine olanak tanır. Ameliyattan sonra pasif hareket açıklığı kullanan hastalar sıklıkla ağrının azaldığını, hareketliliğin arttığını, etkilenen bölgeye kan akışının arttığını, cerrahi sonuçlarından daha yüksek memnuniyet duyduklarını ve rehabilitasyon maliyetlerinin düştüğünü bildirmektedir.

Sürekli Pasif Haraket Makinesi (CPM Cihazı) Nasıl Kullanılır?
Doktorunuz sürekli pasif hareket açıklığı makinesi kullanmanızı önerdiğinde yada reçete ettiğinde, CPM Cihazı Kiralama hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitimli bir profesyonel, ekipmanınızı evinize teslim edecek ve size ve/veya ailenize cihazın nasıl kullanılacağı konusunda talimat verecektir. Tam olarak uyduğundan emin olmak için cihaz için özel olarak ölçülürsünüz. En iyi yanı, hastanın pasif hareketin hızını, yoğunluğunu ve süresini kontrol etmesidir. Doktorunuz size ulaşmanız için yönergeler ve kilometre taşları verecektir ve siz bu hedeflere kendi hızınızda ilerlersiniz. Kontrolleri bir el kumandası veya tablet aracılığıyla yönetirsiniz ve tüm yol boyunca kontrol sizde kalır.


Kontrollü bir şekilde diz açısı açılmasına yardımcı olur.
HIZLI İLETİŞİMWHATSAPP 7/24